Użytkownicy kont bankowych doskonale zdają sobie sprawę, że wśród licznych ofert banków, można dzisiaj znaleźć takie, które w pełni będą odpowiadać ich oczekiwaniom. To nie banki dyktują dzisiaj warunki. Chcąc pozyskać jak największą liczbę klientów, proponują naprawdę elastyczne rozwiązania. Można śmiało powiedzieć, że konto osobiste jest dzisiaj szyte na miarę.
Najpopularniejsze konta bankowe
79% Polaków posiada przynajmniej jedno konto bankowe. Najczęściej jest to konto osobiste, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ROR. To konto, które służy gromadzeniu środków. Jest do niego wydawana również karta płatnicza, dzięki której można realizować transakcje bezgotówkowe albo wypłacać gotówkę z bankomatów.
Polacy, którzy myślą o pomnażaniu swoich oszczędności zakładają też konta oszczędnościowe. To takie, które generują odsetki od ulokowanej kwoty. Wybierając takie konto, należy dokładnie sprawdzać warunki jego funkcjonowania. Może okazać się, że skorzystanie ze środków sprawi, że zgromadzone zyski zostaną utracone.
Do popularnych kont zaliczają się też konta walutowe – są idealne dla tych, którzy zarabiają w obcej walucie, bo środki automatycznie przeliczane są na złotówki.
Konta według indywidualnych potrzeb
Co ciekawe, banki oferują dzisiaj konto osobiste, które jest dedykowane konkretnej grupie klientów. Do takich zaliczają się konta młodzieżowe, konta dla seniorów albo takie, które oprócz gromadzenia swoich środków pozwalają je dodatkowo inwestować. Dla klientów, którzy dbają o pomnażanie swoich pieniędzy to ważne, by z poziomu konta bankowego móc zakładać lokaty czy inwestować w fundusze inwestycyjne.
Jak korzystamy z kont bankowych?
Konta bankowe wraz z kartą płatniczą służą nam przede wszystkim do realizowania transakcji bezgotówkowych. 38% płatności w punktach handlowych i usługowych przebiega właśnie przy wykorzystaniu karty oraz terminala. 4% zakupów realizowana jest w formie przelewów – to na przykład transakcje w klepach internetowych. Przelewy w bankowości internetowej wykorzystujemy również do regulowania rachunków. Takim sposobem dokonuje się ponad 70% opłat za media.
Jak wybrać konto idealne?
Najlepiej sprawdzają się rankingi kont bankowych. Takie pojawiają się średnio raz w miesiącu i są publikowane przez same banki. Dzięki nim można porównać oferty konkurencyjnych instytucji i wybrać propozycję, która spełnia nasze oczekiwania.
Liczy się również forma otwierania konta. Dzisiaj można to zrobić nie tylko w oddziale banku, ale również drogą internetową albo telefonicznie. To dobre rozwiązania dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na stanie w długich kolejkach.
Pamiętajmy, że pod uwagę brane są różne priorytety. Dla jednych liczy się brak opłat, inni zadowoleni będą z bankowości internetowej. Wymagający klient będzie chwalił sobie najwyższej jakości kontakt z konsultantami banku, a jeszcze inny wybierze konto osobiste, które pozwoli mu dodatkowo zarabiać.