Posiadanie indywidualnej polisy na życie to jedna z obowiązkowych kwestii, o jakie musimy zadbać w chwili, kiedy chcemy zatroszczyć się o siebie i swoich najbliższych. O ile bez większego problemu znajdziemy towarzystwo ubezpieczeniowe, które dokładnie odpowiada naszym potrzebom, o tyle formalności i problemy pojawiające się już w okresie obowiązywania polisy mogą nastręczyć wielu kłopotów. Jeśli zastanawiasz się, jak tymczasowo zawiesić składki lub też zmienić dane w umowie, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Jak długo obowiązuje polisa na życie?
Polisa dotycząca ochrony życia, podobnie jak inne rodzaje ubezpieczeń, zaczyna obowiązywać od dnia podpisania umowy. Kiedy jednak się kończy? Wszystko zależy od tego, jakie warunki uzgodniliśmy z naszym ubezpieczycielem. Indywidualna polisa na życie obowiązuje przez minimum 12 miesięcy. Okres ten może być oczywiście znacznie dłuższy, np. 5, 10 czy 30 lat. Ubezpieczenie może być także aktualne dożywotnio.
Jeśli zbliża się termin wygaśnięcia naszej umowy, a nie chcemy tracić polisy, wystarczy zgłosić to ubezpieczycielowi. Wówczas, po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i najczęściej po wniesieniu opłaty, możliwe jest wznowienie na kolejne 12 miesięcy lub dłużej.
Czy można zrezygnować z ubezpieczenia na życie?
Możliwe jest nie tylko przedłużenie umowy, jaką podpisaliśmy na indywidualną polisę na życie, ale także jej zerwanie. Jeśli ubezpieczenie po prostu wygasa, nie musimy go wówczas przedłużać lub możemy zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Równie dobrze polisę można także zakończyć w czasie jej trwania.
Konieczne jest wtedy złożenie pisemnego wypowiedzenia – w zależności od ubezpieczyciela wzór może wyglądać nieco inaczej. Warto w nim uwzględnić prośbę o ewentualny zwrot nadpłaconej składki, obowiązkowo musi się też tam znaleźć numer polisy, co znacząco ułatwi i zarazem przyspieszy załatwienie tej formalności. Warto też pamiętać, że nie musimy podawać powodu, dla którego chcemy wypowiedzieć umowę.
Co zrobić, gdy nie stać nas na opłacanie polisy na życie?
Indywidualna polisa na życie, podobnie zresztą jak inne dowolne ubezpieczenie, wiąże się ze stałymi opłatami. Powinniśmy wpłacać określoną kwotę terminowo, w przeciwnym wypadku możemy narobić sobie kłopotów – ubezpieczyciel może nawet zerwać umowę i sądownie domagać się zwrotu swoich pieniędzy.
Co w takim razie zrobić, kiedy np. straciliśmy pracę, w związku z czym trudno nam znaleźć środki na pokrycie wszelkich płatności? Istnieje możliwość tymczasowego zawieszenia składek ubezpieczeniowych. W tym celu koniecznie należy się skontaktować z towarzystwem ubezpieczeniowym i najlepiej umówić na spotkanie z ich przedstawicielem. Wówczas warto przedstawić swoją sytuację. W wielu przypadkach istnieje szansa wstrzymania zapłaty nawet na okres 2-3 miesięcy, co da nam wystarczająco dużo czasu, by znaleźć nowe zatrudnienie i stanąć na nogi pod względem finansowym.
Zmiana danych w umowie ubezpieczenia – czy to możliwe?
Umowa, jakiej wymaga indywidualna polisa na życie, zawiera nasze dane. Co jednak w przypadku, kiedy zmieniliśmy miejsce zamieszkania, w związku z czym podany wcześniej adres jest już nieaktualny? Możemy w bardzo prosty sposób dokonać korekty umowy – zobowiązuje nas to do wypełnienia i dostarczenia stosownego formularza. W zależności od ubezpieczyciela, możemy to zrobić osobiście, listownie lub elektronicznie. Warto jedynie pamiętać, by takie zmiany zgłaszać możliwie jak najszybciej, by uniknąć ewentualnych problemów.
Indywidualna polisa na życie – koszt
Ile kosztuje polisa na życie? Oczywiście jest to uzależnione od towarzystwa ubezpieczeniowego, do którego planujemy się zwrócić. Trzeba jednak wiedzieć, że na kwotę całkowitą składa się co najmniej kilka elementów, takich jak:
- suma ubezpieczenia – czyli najwyższy pułap odszkodowania;
- składki – tutaj warto zaznaczyć, że możemy je płacić w różnych odstępach czasu, np. co miesiąc bądź co kwartał;
- rodzaj wykonywanego zawodu;
- wiek oraz stan zdrowia w chwili zawierania umowy;
- czas obowiązywania polisy;
- zakres ochrony – im szerszy, tym większy koszt, jednak jesteśmy wówczas zabezpieczeni w różnych sytuacjach.