Nie da się ukryć, że karta paliwowa to coraz popularniejszy sposób na rozliczanie firmowych wydatków na paliwo oraz optymalizację kosztów. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w bardzo dużych przedsiębiorstwach, które zarządzają ogromną flotą w obrębie Polski i Europy. Jak wygląda wdrożenie kart flotowych w przypadku niewielkich firm? Czy warto inwestować w takie udogodnienie, czy też nie jest to konieczne, jeśli liczba służbowych pojazdów jest bardzo mała?
Czemu służy karta paliwowa?
Jeśli w firmie dysponujemy flotą samochodów, to wiadomo, że jednym z najbardziej eksploatowanych produktów będzie właśnie paliwo. Ceny zaś nie pozostawiają złudzeń – wydatki mogą rosnąć na przestrzeni kilku najbliższych lat. Na dodatek zazwyczaj staramy się o to, by nasi kierowcy mieli dostęp do paliwa w najwyższej jakości, ponieważ to nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale także przedłuża żywotność pojazdów.
Ze względu na charakter działalności możemy odliczać VAT od benzyny czy gazu, którymi zasilamy firmowe samochody. Konieczne jest jednak oczywiście wystawienie faktury. Niestety jeśli każde tankowanie będzie kończyło się z fakturą, to na koniec miesiąca zgromadzimy bardzo wiele dokumentacji. Trudno w takim momencie o uporządkowanie tego wszystkiego i przy okazji o brak pomyłek podczas dokonywania niezbędnych rozliczeń.
Karta paliwowa ma za zadanie ułatwić formalności związane z odliczaniem VAT od paliwa. Wszystko dlatego, że jej użycie do złudzenia przypomina korzystanie z tradycyjnej karty płatniczej – po tankowaniu możemy swobodnie nią zapłacić. Po zakończeniu miesiąca istnieje zatem możliwość wystawienia jednej zbiorczej faktury, dzięki czemu wszystkie wydatki znajdują się na jednym dokumencie.
Zalety korzystania z karty paliwowej
Oczywiście prostszy i znacznie szybszy sposób zapłaty za paliwo to nie jedyna korzyść, jaką zyskujemy w momencie, kiedy wprowadzimy do naszej firmy kartę paliwową. To rozwiązanie jest bardzo dobre również ze względu na inne powody:
- zniżki – zazwyczaj posiadacze karty paliwowej mogą liczyć na rabaty na stacjach benzynowych, co, zwłaszcza na długą metę, pozwala na zredukowanie kosztów pochłanianych przez paliwo;
- możliwość zapłaty za inne towary i usługi – bardzo często karta paliwowa jest także akceptowana na wjazdach na autostrady, możemy też przy jej pomocy kupić produkty niezbędne do prawidłowej pracy samochodu, a nawet zapłacić za serwis czy myjnię;
- bezpieczeństwo – kierowca już nie musi wozić ze sobą gotówki i tym samym narażać się na kradzież, ponieważ kartą załatwi wszelkie płatności. Nawet gdyby karta paliwowa została zgubiona, można błyskawicznie ją zablokować;
- kontrola wydatków – zazwyczaj wykupienie karty flotowej wiąże się z dostępem do internetowej platformy, gdzie wszystkie transakcje są zapisywane. W ten sposób zawsze mamy pod kontrolą to, ile zostało wydane na dany pojazd.
Karta paliwowa w małych firmach
Karty paliwowe prepaid wydają się właściwie niezbędne we wszystkich większych przedsiębiorstwach. Trudno byłoby zarządzać flotą składającą się z co najmniej kilkuset samochodów bez jakiegoś sprytnego sposobu na uporządkowanie kosztów. Czy jednak niewielkie firmy, gdzie w użyciu jest właściwie tylko jedno auto służbowe, powinny zrezygnować z wprowadzenia takiego udogodnienia?
Wprost przeciwnie – również mikroprzedsiębiorcy mogą z powodzeniem korzystać z kart paliwowych. Nie ma właściwie znaczenia, jak duży jest kapitał oraz zasięg naszej działalności. Karta flotowa znacząco pomoże w zarządzaniu biznesem i przy okazji nieco zmniejszy wydatki, a zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na coś innego.
Poza tym nie zapominajmy, że kartą da się zapłacić nie tylko za paliwo, ponieważ równie dobrze możemy zdecydować się na zakup oleju silnikowego, płynu do spryskiwaczy itp. W takim wypadku, nawet jeśli kwoty na samo paliwo nie są zbyt wysokie, to jednak reszta wyposażenia czy potrzebnego towaru może już znacząco zwiększyć sumy na fakturach.
Wybieramy kartę paliwową dla małej firmy
Prowadzimy jednoosobową firmę, a może zatrudniamy zaledwie kilka osób? To nie ma znaczenia. Jeśli korzystamy z samochodów firmowych, skutkiem czego co miesiąc musimy rozliczać się z zakupionego paliwa, to zdecydowanie trzeba jak najszybciej zoptymalizować koszty.
Kwestią problematyczną może być właściwie jedynie wybór odpowiedniej karty. W ofercie BP znajduje się propozycja dedykowana właśnie małym firmom, których miesięczne wydatki na benzynę czy gaz nie przekraczają miesięcznie ok. 14 tysięcy złotych. Mowa o karcie paliwowej BP Komfort Prepaid. Po jej wykupieniu mamy do dyspozycji obszerny pakiet usług, który w łatwy sposób pozwoli nam na kontrolowanie finansów.
BP Komfort Prepaid pozwala w znacznym stopniu zaoszczędzić na paliwie, na korzystaniu z myjni czy serwisów samochodowych. Podczas korzystania z niej możemy gromadzić tzw. punkty Payback, które później zostają wymienione na atrakcyjne nagrody czy rabaty. Nieważne, że dysponujemy niewielką flotą – najlepsza karta paliwowa pozwoli na uniknięcie problemów z dokumentacją i usprawni działanie przedsiębiorstwa.