Fakty i mity na temat ubezpieczeń

Ubezpieczenie – nie tylko dla osób młodych – jest obszarem wiedzy, który nie zawsze jest łatwy do zrozumienia. Wiele osób ma problem z rozróżnieniem prawdziwych i fałszywych informacji na ich temat. Nie ma w tym nic dziwnego – Internet jest głównym miejscem sarkazmu i ironii, którą w formie tekstowej nie zawsze łatwo jest się doszukać. Oto kilka mitów i faktów na temat ubezpieczeń, które pojawiają się najczęściej. 

Można wykupić tylko jedną polisę na życie 

Bardzo dużo osób udających się do towarzystwa ubezpieczeniowego po raz pierwszy w życiu jest przekonanych, że polisa na życie jest tylko jedna i nie można posiadać zabezpieczenia z kilku źródeł. Tym czasem koniecznym do podkreślenia jest fakt, że można ubezpieczenie na życie wykupić u jednego, dwóch, a nawet dziesięciu ubezpieczycieli. Najczęściej jednak decyzja o inwestycji w wiele polis ogranicza się do dwóch lub trzech, ponieważ jak wiemy- każda z nich musi zostać opłacona. 

Na polisie zyskuje ubezpieczalnia, a nie ubezpieczony

Tu nasuwa się kolejne stwierdzenie – na ubezpieczeniach korzyści osiągają ubezpieczyciele, a nie posiadacze polis. Nie da się ukryć, że wiele dużych firm ubezpieczeniowych ma pod skrzydłami wielu pracowników na różnych szczeblach zatrudnienia. Produkt, jakim jest polisa, posiada pewną marżę, która pokrywa te koszty, jak w każdej firmie oferującej produkt. Jednakże sami ubezpieczeni też zyskują na posiadanej polisie, chociażby w formie odszkodowań – ochrona w wielu przypadkach trwa od pierwszego dnia. Dodatkowo ubezpieczenie inwestycyjne, o którym warto dowiedzieć się więcej na stronie CTU.pl, daje gwarancję wypłaty kapitału, który został zbudowany przez ubezpieczyciela razem z osobą inwestującą w ten rodzaj ochrony.

Duża składka równa się lepsze ubezpieczenie

Krąży w społeczeństwie przeświadczenie, że cena składki ubezpieczenia definiuje je jako lepsze, efektywniejsze, a odszkodowania z niego płynące są bardziej zadowalające, gdy zapłaci się więcej. Tu także trzeba wysunąć kontrę i powiedzieć, jak jest naprawdę. Co prawda suma ubezpieczenia odgrywa dużą rolę w późniejszych odszkodowaniach. Subiektywnie zakłada się jednak często optymistyczną wersję – „obiektywne” kalkulatory ryzyka w towarzystwach ubezpieczeniowych nie zawsze są racjonalne. Ważne jest zatem, by samodzielnie ocenić budżet, jaki chce się na polisę przeznaczyć, a także z własnego doświadczenia pomyśleć o ryzyku wystąpienia niepożądanego zdarzenia. Takie rozsądne zachowanie może zapewnić optymalizację kosztów i korzyści z polisy.

Czasem trudno jest selekcjonować spływające ze świata informacje. Nasze mózgi dziennie przyjmują niezliczoną ilość informacji. Sięganie po sprawdzoną wiedzę i otwarcie się na sugestie specjalistów może przyczynić się do wielu korzyści dla każdego z nas. Dlatego nie czekaj i w zakresie ubezpieczeń idź po pomoc do Centrum Twoich Ubezpieczeń!

Back To Top