Jak zapełnić konto oszczędnościowe?

Spowodowana wysokimi cenami i rosnącymi rachunkami niepewność finansowa, to jeden z powszechnych problemów, które skłaniają nas do gromadzenia oszczędności i szukania alternatywnych źródeł dochodu. Konto oszczędnościowe może pomóc zarówno oszczędzać, jak i zarabiać, o ile wykażemy się systematycznością.

Zmień myślenie

To, że nie zarabiasz wiele nie oznacza, że nie możesz pozwolić sobie na oszczędzanie. Pamiętaj, że oprocentowane konto oszczędnościowe ułatwi Ci bezpieczne gromadzenie pieniędzy, które jednocześnie wypracują dodatkowy zysk. Dlatego deponuj na koncie nawet niewielkie kwoty, bowiem w perspektywie czasu urosną one do większych sum i dadzą Ci finansowe zabezpieczenie.

Powinieneś też zmienić swoje nawyki. Twierdzenie, że nie masz z czego oszczędzać nie jest w pełni prawdziwe. Często wydajemy pieniądze na rzeczy zbędne, kierując się impulsem lub zachcianką. Jest to niestety brak kontroli nad budżetem. Suma małych wydatków daje przecież większą kwotę, która mogłaby zasilić pulę Twoich oszczędności.

Jak zacząć?

Oszczędzanie rozpoczyna się od momentu uświadomienia sobie tej potrzeby. Konto oszczędnościowe wzmacnia nawyk odkładania pieniędzy wypracowanymi odsetkami a także motywuje do odkładania – „bo skoro mam konto to nie powinno być ono puste”. Na to, ile pieniędzy jesteś w stanie przelewać, wpływa nie tylko wysokość Twoich zarobków, ale i systematyczność wpłat.

Regularność w odkładaniu może przynieść więcej pożytku, aniżeli sporadycznie wpłacane większych sum. Jeśli przyjmiesz, że pieniądze na oszczędności traktujesz jako wydatek tak samo konieczny, jak opłaty za mieszkanie, to przy regularnych wpłatach, dość szybko uzbierasz przyjemną dla oka kwotę.

Panuj nad budżetem

Dobrą metodą oszczędzania jest przelanie na konto oszczędnościowe pewnej kwoty zaraz po otrzymaniu wypłaty. Nie odkładaj tego przelewu na koniec miesiąca na zasadzie „przeleje to, co mi zostanie”, bo zbędna konsumpcja może pochłonąć planowane oszczędności. Lepiej przelać pieniądze póki są i żyć za nieco mniej, ale z zapleczem finansowym.

Policz też, ile pieniędzy pochłaniają Twoje rachunki i zakupy. Może znajdziesz wśród nich niepotrzebne wydatki? Możesz również odliczyć z pensji kwotę na wydatki niezbędne, a z tej części która zostanie – połowę przelać na konto oszczędnościowe a dopiero drugą przeznaczyć na przyjemności. W ten sposób zyskasz kontrolę nad budżetem i jednocześnie będziesz oszczędzać.

Ustal cele

Konto oszczędnościowe spełni swoją rolę, jeśli określisz sobie cel oszczędzania. To ważne, aby wiedzieć po co i na co zbierasz pieniądze, bowiem dzięki temu ocenisz, jak długo będziesz je gromadzić i jak wysokimi kwotami powinieneś zasilać konto. Inaczej zarządzisz budżetem zbierając na komputer a inaczej na zakup samochodu.

Obrane cele oszczędzania pomagają wypracować strategię. To dzięki celom wiesz na co możesz sobie pozwolić, a co jest chwilowo poza Twoim zasięgiem. Pamiętaj, że zapełnienie konta wymaga finansowego reżimu oraz systematyczności. To one są kluczem do sukcesu.

Dodaj komentarz

Back To Top