Kredyt dla młodych to zwykle uproszczona nazwa kredytu mieszkaniowego oferowanego dla młodych par, które chcą kupić pierwsze wspólne mieszkanie. Jednak w parze można wziąć też kredyt gotówkowy czy kredyt ratalny. Nie musi to być tylko kredyt hipoteczny. Wiele osób jeszcze przed zawarciem małżeństwa rozważa wzięcie razem kredytu mieszkaniowego. Dzięki zawieraniu umowy wspólnie ma się wyższą zdolność kredytową, a to znacznie ułatwia otrzymanie akceptacji wniosku od banku. Kto może wziąć taki kredyt?
Kredyt hipoteczny dla młodych
Kredyt dla młodych na mieszkanie oferowany jest przede wszystkim młodszej grupie klientów, która jest dopiero na początku kariery zawodowej i może nie mieć zbyt wysokich zarobków, a mimo to chce mieć własne mieszkanie. W przypadku kredytu hipotecznego największe znaczenie mają właśnie dochody oraz forma zatrudnienia. Dzięki zawarciu umowy razem zdolność kredytowa liczona jest z uwzględnieniem zarobków obu osób. Ponadto preferowana forma zatrudnienia to umowa o pracę na czas nieokreślony.
Umowy zawierane na określony czas nie dają w banku gwarancji, że po ich wygaśnięciu kredytobiorca dostanie kolejną umowę lub otrzyma inną pracę. A to oznacza, że bank nie ma gwarancji wypłacalności. Dlatego dobrze jest, gdy choć jedna osoba z pary ma umowę na czas nieokreślony. Znacznie ułatwi to podjęcie decyzji w banku.
Warto też poszukać aktualnych rządowych lub regionalnych inicjatyw, ponieważ może się okazać, że w naszym mieście oferowane są specjalne programy, z których można skorzystać i na przykład zamiast 20-procentowego wkładu własnego, potrzebne będzie tylko 10% wartości nieruchomości jako wkład do kredytu.
Kredyt gotówkowy w wysokiej kwocie
Nie tylko kredyt hipoteczny może być uznany za kredyt dla młodych. Razem można wziąć też kredyt gotówkowy. Podobnie jak w kredycie mieszkaniowym, daje to wyższą zdolność kredytową, a więc można pożyczyć od banku znacznie większą kwotę, niż biorąc kredyt samodzielnie.
Najczęściej takie kredyty udzielane są na zakup samochodu czy generalny remont mieszkania, czyli inwestycje, które wymagają dużej ilości środków finansowych. Co ciekawe, można też skorzystać z żyranta jako formy gwarancji spłaty kredytu. Osoba, która zgadza się zostać gwarantem także powinna mieć wysoką zdolność kredytową i być wiarygodnym klientem bankowym.
Czy to się opłaca?
Można zastanawiać się nad opłacalnością takiego rozwiązania, ponieważ niejako pensje dwóch osób są obciążone. Jednakże dzięki połączeniu dochodów można dostać wyższy kredyt gotówkowy albo w ogóle zakwalifikować się do wzięcia kredytu hipotecznego. Część osób nie miałaby zdolności kredytowej do wzięcia kredytu mieszkaniowego, gdyby nie połączenie dochodów ze współmałżonkiem.
W zakresie kosztów taki kredyt nie różni się od kredytu branego indywidualnie. Zawsze trzeba ponieść opłaty bankowe, zapłacić odsetki od pożyczonego kapitału i oczywiście zwrócić sam kapitał. Dochodzi jeszcze kwestia ubezpieczenia, które zawsze warto mieć, ponieważ nawet stała praca na umowę na czas nieokreślony może nagle się zakończyć. Warto więc sprawdzić przed wzięciem kredytu, na jaką kwotę możemy liczyć sami, a ile bank zaproponuje nam przy braniu kredytu razem. Różnica może być naprawdę spora.