Fundusze inwestycyjne, czyli wygodne oszczędzanie

Gromadzenie pieniędzy jest powszechnym sposobem na zabezpieczenie własnej przyszłości lub realizację zakupów na które nie mamy bieżącej gotówki. Pieniądze zbieramy oszczędzając, podejmując dodatkową pracę lub – jeśli nie mamy na nią czasu – wybierając fundusze inwestycyjne. Są one prostą i wygodną metodą pomnażania posiadanych oszczędności. Na czym ta wygoda polega?

Nie musisz posiadać wiedzy

Wybierając fundusze inwestycyjne nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy na temat rynku finansowego i zarządzania pieniędzmi. Aby zostać inwestorem i skutecznie zwiększać pulę swoich oszczędności, wystarczy Ci minimalna, powszechna wiedza. Jest tak, ponieważ Twoimi pieniędzmi zarządzają profesjonaliści.

Wybierając fundusz wpłacasz do niego pieniądze, otrzymując w zamian jednostki uczestnictwa, których wartość wyceniana jest nawet codziennie. Wpłaconymi środkami zajmują się eksperci znający rynek, a ich zadaniem jest takie inwestowanie przekazanego im przez Ciebie kapitału, aby wypracowywał on zysk. W konsekwencji zarobisz i Ty i fundusz.

Nie musisz posiadać wielu oszczędności

Jeśli obawiasz się, że fundusze przeznaczone są tylko dla osób z zasobnym portfelem, jesteś w błędzie. Fundusze inwestycyjne oferują możliwość przystąpienia do nich już od niewielkich kwot, często nawet 100zł. Oczywiście, im więcej pieniędzy wpłacisz do funduszu, tym na większy zarobek masz szansę.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę i nie posiadają jeszcze wiedzy w tej kwestii, możliwość inwestowania niewielkich sum jest bardzo dobrym początkiem. To także dobre rozwiązanie dla osób, które obawiają się ryzyka związanego z inwestycjami, aby mogły przekonać się, że nie zawsze jest ono duże i straszne.

Nie musisz inwestować ryzykownie

Wszystkie fundusze inwestycyjne wiążą się z możliwością utraty wniesionego kapitału. Niektóre z nich cechują się bardzo wysokim ryzykiem, ale dostępne są także takie, w których jest ono zminimalizowane niemalże do zera. To od Ciebie i Twojej odporności na stres zależy co wybierzesz.

Jeśli zdecydujesz się na wysokie ryzyko, wybierz fundusze akcji (agresywne). Ich zaletą są wysokie stopy zwrotu, czyli duże zarobki. Jeśli natomiast nie lubisz ryzykować, zdecyduj się na fundusze bezpieczne (pieniężne). Niestety w ich przypadku zarobisz mniej. Do wyboru masz także fundusze mieszane, lokujące część środków w akcje a część w obligacje.

Nie inwestuj wszystkiego

Fundusze inwestycyjne nie oczekują od Ciebie wpłacania wielkich pieniędzy, więc i Ty nie wymagaj tego od siebie. Wręcz nie wolno Ci zainwestować wszystkiego co masz – byłoby to bardzo nierozsądne. Koniecznie musisz zostawić sobie finansowe zabezpieczenie na wypadek, gdybyś nagle potrzebował większej ilości gotówki.

W fundusze inwestuj tylko tyle, ile jesteś gotowy stracić

Pamiętaj też, aby przynajmniej na początku wybierać inwestycje długoterminowe, które dają większą szansę na zyski. Jeśli nie masz pewności, czy podejmujesz dobre decyzje porozmawiaj z doradcą inwestycyjnym, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie.

Dodaj komentarz

Back To Top