Do kiedy musisz złożyć PIT?

Zaczyna się napięty czas dla urzędu skarbowego i podatników, czyli okres składania zeznań podatkowych. Czy coś się zmieniło w sposobie wypełniania wniosków? Do kiedy trzeba złożyć dokumenty? Jeśli chcesz bez stresu wypełnić PIT, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.

Kary za nieterminowe złożenie zeznania podatkowego

Nie od dziś wiadomo, że do kolejki w fiskusie nigdy nam się nie śpieszy. Nie każdy ma czas, by specjalnie wygospodarować połowę dnia tylko po to, żeby podać dokumenty. Jednak warto poświęcić na to jakiś dzień, ponieważ za niezłożenie ich w terminie może dosięgnąć nas surowa kara, czyli grzywna w wysokości od 210 zł do 4200 zł. Poza tym, jeżeli odmówimy opłacenia tej kary, sprawa zostanie pokierowana do sądu.

Jak szybko uregulować należne podatki?

Najczęściej uzupełniamy swój PIT w specjalnym programie. Jest to bardzo szybkie rozwiązanie i pomaga uniknąć wielu błędów podczas zaznaczania opcji i wpisywania danych. Do tego takie wydrukowane zeznanie podatkowe jest czytelniejsze. W tym roku jednak nasze PIT-y będzie wypełniać fiskus. Od 15 lutego na Portalu Podatkowym będą dostępne nasze zeznania podatkowe, które możemy zaakceptować lub zmodyfikować.

Najlepiej zabrać się za to tuż po otrzymaniu dokumentów od pracodawcy, dzięki temu będziemy mieli to już z głowy i w pośpiechu nie popełnimy błędów przy wypisywaniu deklaracji. 

Jeśli chcemy przekazać 1% podatku, dobrze jest zapisać sobie to, by nie zapomnieć umieścić odpowiednich danych na picie. Warto też wspomnieć, że aby otrzymać zwrot podatku na konto bankowe, musimy razem z PIT-em złożyć specjalny wniosek ZAP-3.

Kiedy jest ostateczny termin złożenia PIT-u?

W tym roku PIT 2019 należy złożyć do dnia 30 kwietnia, ale są wyjątki. Po pierwsze, każde oznaczenie zeznania podatkowego wiąże się z inną datą składania wniosków. Oto wykaz, dzięki któremu zrobisz wszystko na czas.

Do końca lutego:

  • PIT-11,
  • PIT-11,
  • PIT-40A/PIT-11A.

Do końca kwietnia:

  • PIT-37, 
  • PIT-36, 
  • PIT 36L, 
  • PIT-38, 
  • PIT-39.

Pamiętajmy o terminowym złożeniu zeznania podatkowego i zapisaniu ostatecznej daty dostarczenia dokumentów w kalendarzu. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemności, stresu lub kary grzywny. Jeśli chcemy wiedzieć więcej na temat składania PIT-ów w 2019 roku, można zajrzeć na tę stronę internetową: http://urzadskarbowy24.pl/. Umieszczono tam dokładniejsze informacje na ten temat.

 

Dodaj komentarz

Back To Top