Mały ZUS 2019 – czy w końcu posiadanie firmy stanie się prostsze?

Do tej pory wydawało się, że otwarcie własnej firmy byłoby prostsze, gdyby nie te wszystkie składki oraz podatki, które trzeba regularnie odprowadzać. Państwo wzięło się za ułatwienie życia wszystkim przedsiębiorcom i od stycznia 2019 roku postanowiło włączyć w życie nową ustawę. Mowa tutaj o małym ZUS-ie. Okazuje się, że przysługuje on trochę większemu gronu osób, niż mogłoby się wydawać. Na czym dokładnie będzie polegał ten przywilej? Ile można zaoszczędzić? Komu on przysługuje? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Mały ZUS 2019 bez tajemnic – co się zmieni?

Na chwilę obecną wiadomo, że mały ZUS 2019 będą mogły płacić nie tylko dopiero powstające firmy, tak jak było do tej pory. Nowa ustawa przewiduje też ten przywilej dla wszystkich przedsiębiorstw, których dochody uzyskane w skali całego miesiąca nie przekroczą 2,5 krotności najniższej pensji krajowej brutto. 

Oznacza to, że jeśli dana firma chce skorzystać z możliwości, jaką jest płacenie mniejszego ZUS-u, nie może miesięcznie zarabiać więcej niż 5250 złotych. Czy to dobry krok do zmian w polskiej gospodarce i na rynku pracy? Czy może są jakieś wyjątki, które uniemożliwiają objęcie firmy małym ZUS-em?

Obecne składki ZUS dla przedsiębiorców – czy mały ZUS naprawdę się opłaca?

Jeśli chcemy się przekonać, czy nowa ustawa ma sens, musimy dokładnie przekalkulować obecną kwotę składkową, którą musi odprowadzić firma. I tak bez względu na to, czy nasza działalność trwa długo, czy nie, musimy miesięcznie oddać do ZUS-u 1232,16 zł. 

Po skorzystaniu z ulgi jaką daje mały ZUS, kwota, którą będziemy musieli wpłacić, wyniesie o połowę mniej, bo tylko 660 zł. Oczywiście pod warunkiem, że spełnimy wszystkie wymogi opisane w pierwszej części tego artykułu.

A kto zostanie objęty tymi ulgami? Z wyliczeń ministerstwa wynika, że na chwilę obecną załapie się na nie około 173 tysiące przedsiębiorstw. Jest to więc obiecująca liczba, ale czy również obiecujące oszczędności? Tego dowiemy się niebawem.

Więcej ciekawych informacji na temat małego ZUS-u w 2019 roku można przeczytać na stronie: http://urzadskarbowy24.pl/

 

Dodaj komentarz

Back To Top