Kredyt posiada ponad 15 milionów Polaków, a łączna liczba podpisanych z bankami umów kredytowych przekracza już 27 milionów. Przeciętne zadłużenie każdego z nas wyliczane jest na kwotę 38 tysięcy złotych. Na co zaciągamy takie zobowiązania najczęściej? Na jakie kredyty się decydujemy? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Kredyt na dowolny cel
Kredyt na dowolny cel to najczęściej zaciągane zobowiązanie. Jego ogromną zaletą jest możliwość skonstruowania oferty w miarę indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości. Kredyt tego rodzaju można zaciągnąć na konkretną kwotę, a umowa z bankiem będzie obowiązywać przez okres, który odpowiada kredytobiorcy.
Co więcej, bank nie kontroluje wydatkowania przekazanych środków. Kredytobiorca ma tutaj zupełną dowolność. Całą pulę może przekazać na jeden cel albo podzielić pieniądze na realizację różnych inwestycji. Część może trafić do domowego budżetu, część może być przekazana na spłatę innych zobowiązań. Kredyty na dowolny cel pozwalają realizować remonty, nabycie auta czy też wyjazd na wymarzone wakacje. Panuje tutaj całkowita dowolność, dlatego tego rodzaju zobowiązanie jest też nierzadko kołem ratunkowym dla kredytobiorców w obliczu finansowych problemów.
Kredyt celowy
Kredyt celowy to kolejna propozycja banków. Korzystają z niego kredytobiorcy, którzy mają jasno sprecyzowany cel wydatkowania środków pozyskanych z takiego zobowiązania. Najczęściej są to kredyty samochodowe, kredyty na remont albo kredyty hipoteczne, dzięki którym możliwy jest zakup nieruchomości.
Takie kredyty są nieco tańsze niż kredyty na dowolny cel. Przyznawane są na preferencyjnych warunkach, bo w ich przypadku bank stawia pewne ograniczenia. Kredytobiorca zobowiązuje się do udokumentowania nabycia celu, a sam cel staje się dodatkowym zabezpieczeniem przez jego ewentualną niewypłacalnością. To dlatego takie produkty banku charakteryzują się całym pakietem korzyści.
Jak spłacamy swoje zadłużenia?
Polacy mogą być z siebie dumni. Okazuje się, że porównując innych mieszkańców Europy, jesteśmy nie tylko wypłacalni, ale regulujemy swoje zobowiązania terminowo. Nadal długi są dla nas powodem do wstydu. Warto również dodać, że mamy coraz większą świadomość finansową i coraz rozsądniej podejmujemy współpracę z instytucją bankową. Kredyty samochodowe czy inne zobowiązania zaciągamy tylko wtedy, gdy mamy pewność, że spłata miesięcznych rat nie zaburzy naszej płynności finansowej.
Banki doceniają wiarygodność Polaków
Ciekawostką jest fakt, że banki komercyjne działające na terenie Polski nie tylko walczą o każdego klienta, ale też proponują im coraz lepsze warunki zaciąganych zobowiązań. Wszystko dlatego, że mają świadomość coraz lepszej sytuacji finansowej naszych rodaków. Jesteśmy wypłacalni, nie popadamy w pętlę zadłużenia.
Okazuje się, że jesteśmy też coraz bardziej wymagający i chcemy ofert, które w pełni odpowiadają naszych indywidualnym potrzebom i możliwościom. Nie da się ukryć, że to coraz częściej klient dyktuje warunki współpracy.