Fundusze inwestycyjne – czy warto w nie inwestować?

Coraz częściej decydujemy się na produkty bankowe ułatwiające nam oszczędzanie. Jednym z zyskujących w ostatnim czasie popularność rozwiązań są fundusze inwestycyjne. To alternatywa m.in. dla lokat, kont oszczędnościowych czy też papierów wartościowych. A zatem – czy warto w nie inwestować?

Fundusze inwestycyjne to dobry pomysł dla tych, którzy chcą naprawdę zainwestować swoje pieniądze. Złośliwi twierdzą, że przechowywanie ich na lokatach bankowych to tylko strata potencjalnego zysku. Warto zgłębiać zasady działania rynków finansowych i nauczyć się choćby podstaw inwestowania oraz rozpocząć przygodę z funduszami.

Kto zajmuje się inwestycjami w funduszach?

Otóż inwestycjami zwykle zajmują się grupy złożone z profesjonalistów, m.in. analityków. Ich zadaniem jest śledzenie aktualnych wydarzeń, aby znaleźć rozwiązanie na jak najlepsze zarządzanie powierzonymi ich środkami. Analizują kondycję finansową, sytuację na rynku ekonomiczno-finansowym w kraju i na świecie, zachowania inwestorów, a także szukają możliwości zarobku dla swoich klientów.

Za mało na fundusz, akurat na lokatę”

Duża grupa klientów banku kieruje się przekonaniem, że w fundusze inwestycyjne można zainwestować jedynie dużą sumę. Jeśli nie mamy konkretnych pieniędzy, wybieramy zatem lokatę. To raczej mit, gdyż – jak przekonują specjaliści od finansów – faktycznie zakup za kilkaset złotych akcji nie będzie zbyt opłacalnym zabiegiem. Z tego też powodu wymyślono inny produkt, a mianowicie właśnie fundusze inwestycyjne. Są one adresowane głównie do inwestorów ze skromniejszym kapitałem.

Wiedza i doświadczenie

Inwestując, oczekujemy zysku, zatem głównym zadaniem funduszy inwestycyjnych jest wypracowanie nadwyżki przy akceptowanym poziomie ryzyka. Ważne jest jednak doświadczenie i umiejętności doradców, analityków i zarządzających, abyśmy mogli uzyskać zysk. Ponadto większość otwartych funduszy inwestycyjnych umożliwia szybki dostęp do środków, które ulokowaliśmy. Warto też wiedzieć, że jednostki można odkupić, a ich cena jest zwykle równa wartości portfela funduszy podzielonej przez liczbę wyemitowanych jednostek.

Jakie są wady inwestowania w fundusze?

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że inwestowanie w fundusze inwestycyjne ma kilka wad. Jedną z nich jest mianowicie ryzyko, z którym wiąże się przecież każda inwestycja. Często nie chcemy o tym pamiętać – oczekujemy zysków, a wartość danej inwestycji na rynku ma prawo także spaść. Ponadto nasz doradca może też podjąć po prostu niewłaściwą decyzję, to tzw. ryzyko inwestycyjne. Jeśli wybieramy konkretny fundusz, musimy – albo specjalista w naszym imieniu – upewnić się, jak ten fundusz inwestuje. Inwestowanie generuje też pewne koszty. Skoro ktoś zarządza naszymi pieniędzmi, należy mu się za to prowizja. Jest kilka typów opłat, m.in. za zarządzanie czy też manipulacyjna.

Dodaj komentarz

Back To Top