Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt na samochód używany?

Zakup auta z drugiej ręki jest niekiedy niemożliwy bez finansowego wsparcia z banku. Pomimo, że pojazd taki jest tańszy niż auto z salonu, musimy liczyć się z wydatkiem co najmniej kilkunastu tysięcy złotych (a nawet więcej), jeśli zależy nam na aucie w dobrym stanie. Zanim sięgniesz po kredyt na samochód używany, dowiedz się o nim istotnych rzeczy.

Czym jest kredyt na samochód używany?

Kredyt na samochód używany to kredyt docelowy, czyli taki za który możesz kupić tylko i wyłącznie pojazd silnikowy. Nie musi to być jednak auto osobowe, ale także motocykl czy bus. Kupowany pojazd, pomimo że jest używany, będzie w tym kredycie cieszyć się szeregiem przywilejów charakterystycznych dla kredytów docelowych.

Główną zaletą tego rodzaju kredytu jest jego niskie oprocentowanie i prowizja, co czyni go tańszym sposobem na zakup pojazdu niż na przykład skorzystanie z kredytu gotówkowego. Ten drugi możesz co prawda przeznaczyć na dowolny cel, w tym zakup używanego samochodu, ale niestety będziesz musiał liczyć się z wysokimi kosztami jego spłaty oraz krótszym okresem kredytowania.

Istotne informacje przy kredycie na auto używane

Decydując się na kredyt na samochód używany, bank będzie zainteresowany Twoimi dochodami (będą one jednym z czynników służących ocenie Twojej zdolności kredytowej) a także wiekiem pojazdu. W zasadzie jest on jednym z najważniejszych parametrów, bowiem to od niego zależy czy bank udzieli Ci kredytu i jak wysokie będą koszty jego zaciągnięcia (w tym wysokość rat).

Niektóre banki zwiększają oprocentowanie kredytu proporcjonalnie do wieku pojazdu. Przykładowo – 3-letnie auto to 7%, 4-letnie 8% itd. Pomimo, że kredyt samochodowy możesz zaciągnąć nawet na 10 lat, bank może nie chcieć Ci go udzielić, jeśli Twoje auto po skończonym okresie kredytowania będzie starsze niż. np. 16 lat. Zwróć więc uwagę, czy wybrany przez Ciebie pojazd nie jest zbyt stary.

Opłaty za kredyt na samochód używany

Każdy kredyt oznacza poniesienie kosztów jego spłaty. Kupując auto używane powinieneś zwrócić uwagę na to, aby nie były one zbyt wysokie w stosunku do realnej wartości pojazdu. Decydowanie się na taką sytuację nie byłoby zbyt rozsądne. Dlatego też zwróć uwagę na okres spłaty kredytu, wartość prowizji i przede wszystkim – oprocentowania, które przełoży się na wysokość rat.

Niekiedy też musisz liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego (zwłaszcza przy starszych pojazdach) oraz koniecznością ubezpieczenia kredytowanego auta. Do tego możesz jeszcze wykupić ubezpieczenie kredytu. Kosztować Cie mogą także różne formy jego zabezpieczenia, np. ustanowienie zastawu rejestrowego. Więcej informacji o opłatach znajdziesz w tabeli opłat i prowizji.

O tym musisz pamiętać

Decydując się na kredyt na pojazd używany musisz pamiętać, że im starsze auto, tym wyższy będzie koszt kredytu lub krótszy czas na jego spłatę. Wynika to z faktu, ze kupiony przez Ciebie pojazd jest jednocześnie zabezpieczeniem kredytu a im starszy on jest, tym niższa jest jego wartość rynkowa, która dodatkowo maleje z każdym rokiem.

Warto więc, abyś poszukał nieco młodszego pojazdu używanego, na który bank chętniej przyzna Ci tańszy kredyt. Oczywiście wybierz też taki pojazd, który jest jak najbardziej sprawny. Koniecznie zweryfikuj jego historię i udaj się na przegląd, aby nie okazało się, że kondycja pojazdu jest słaba i samo jego serwisowanie wyniesie Cię niemalże tyle samo co koszty kredytu.

Czy warto wziąć kredyt na samochód używany?

Jeśli nie stać Cię na zakup pojazdu z salonu lub nie chcesz wiązać się z bankiem na wiele lat, kredyt na samochód używany jest warty zaciągnięcia. Pamiętaj jednak, że najlepsze warunki kredytowania dostaniesz na młodsze pojazdy.

Weź też pod uwagę, że kredyt samochodowy nawet na starszy pojazd, jest cały czas bardziej opłacalny od kredytu gotówkowego. Zanim jednak po niego wystąpisz, rozeznaj się wcześniej na ile elastyczne są banki i pod tym kątem poszukaj odpowiedniego pojazdu.

Dodaj komentarz

Back To Top