Jak zbudować dobrą historię kredytową w BIK?

Klienci posiadający pozytywną historię kredytową mają szansę na otrzymanie od banku lepszych niż standardowe, warunków kredytu gotówkowego. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak świadomie budować swoją historię kredytową.

Historia spłaty zobowiązań to jedna z najważniejszych informacji z punktu widzenia banku lub firmy pożyczkowej badającej nasz wniosek o finansowanie. Świadome budowanie historii kredytowej znacznie ułatwi nam wzięcie kredytu gotówkowego w banku lub SKOK-u. Warto o tym myśleć zanim zaciągniemy jakiekolwiek zobowiązanie.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

BIK to instytucja działająca od 1997 roku, która powstała z inicjatywy Związku Banków Polskich oraz 21 największych banków w celu gromadzenia, katalogowania i udostępniania danych dotyczących kredytów. Do bazy BIK trafiają informacje o zaciąganych przez klientów kredytach oraz historii ich spłaty. Dane te przekazywane są przez Banki, SKOK-i oraz instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym.

Ponadto jedną z najważniejszych funkcji BIK jest zbieranie informacji o tym jak się z tych zobowiązań wywiązujemy. To właśnie to, w jaki sposób spłacaliśmy poprzednie kredyty czy pożyczki najbardziej wpływa na naszą zdolność kredytową.

W rejestrze znajduje się każdy, kto kiedykolwiek wziął kredyt lub pożyczkę – niezależnie czy był to kredyt ratalny, kredyt na samochód używany, kredyt gotówkowy, debet na rachunku czy karta kredytowa. Na liście znajdują się też osoby, które wystąpiły w roli poręczycieli innych kredytobiorców.

Jak stworzyć dobrą historię kredytową?

Historia w BIK jest zmienna. Oto kilka wskazówek jak ją dobrze zbudować:

  • Spłacaj swoje kredyty i inne zobowiązania w terminie – to najważniejszy element budowania dobrej historii kredytowej.
  • Monitoruj swoją historię, aby mieć nad nią kontrolę. W ten sposób wychwycisz każdą nieprawidłowość.
  • Korzystaj z kredytów na drobne rzeczy. W ten sposób budujesz obraz rzetelnego kredytobiorcy. Jeśli nie masz historii kredytowej, jesteś dla banku anonimowym kredytobiorcą. Warto wiedzieć, że brak jakiekolwiek historii kredytowej jest często znacznie gorszy, niż negatywne wpisy w BIK.
  • Wyraź zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. Umożliwisz dostęp kredytodawcom do swojej dobrej historii kredytowej, co zwiększy Twoją wiarygodność.
  • Nie bierz zbyt wielu kredytów i nie spłacaj jednego drugim. Można w ten sposób wpaść w pętlę zadłużenia.
  • Jeśli masz problemy ze spłatą kredytu, ustal z bankiem nowe zasady spłaty. Im dłużej zalegasz ze spłatą, tym bardziej pogarszasz swoją historię kredytową.
  •  

Zanim zaczniemy się ubiegać o kredyt gotówkowy, sprawdź swoją historię finansową. Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę internetową: www.bik.pl i pobrać z niej raport zawierający wykaz naszych zobowiązań finansowych i kredytowych. Dzięki niemu masz wgląd w historię poszczególnych rat kredytu oraz szczegóły na przykład, faktur za prąd czy telefon. Raport zawiera także wskaźnik naszej sytuacji płatniczej.

Dodaj komentarz

Back To Top