Polisa posagowa – pewny start w dorosłość

Polisa posagowa jest jedną z możliwości pozwalającą na zabezpieczenie przyszłości dziecka. Poznaj specyfikę tego produktu bankowego zdecyduj czy to najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego dziecka?

Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia, które łączy w sobie dwie funkcje, a mianowicie funkcję inwestycyjną oraz funkcję ochronną. Podpowiadamy czym i do kogo skierowana jest polisa posagowa?

Czym jest ubezpieczenie posagowe?

Ubezpieczenie posagowe stanowi odmianę polisy na życie, która może mieć charakter mieszany, a w szczególności: ochronny, ochronno-oszczędnościowy lub ochronno-inwestycyjny.

Ubezpieczenie posagowe gromadzi kapitał, który dziecko otrzymuje zwykle po 25 roku życia lub po upływie wskazanego przez ubezpieczającego terminu. Pieniądze te mogą być przeznaczone na studia, własne mieszkanie lub inne wydatki. Ponadto polisa posagowa działa również ochronnie w przypadku śmierci rodzica. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca wtedy dziecku składki comiesięczne lub jednorazową sumę.

Pieniądze wypłacane dziecku są zwolnione z podatku od spadków i darowizn ale również od zysków kapitałowych.

Ubezpieczenie posagowe dla dzieci nie musi być zawierane przez jego rodziców. Fundatorem może być zarówno rodzic, opiekun prawny, jak i osoba prawna czy dowolna pełnoletnia osoba fizyczna. Podstawowym warunkiem jest zadeklarowanie regularnego opłacania składek przez cały czas trwania umowy. 

Kiedy zacząć oszczędzać na przyszłość dziecka?

O kupnie polisy warto pomyśleć, gdy dzieci są jeszcze małe. Ubezpieczenie najczęściej nie limituje minimalnego wieku dziecka więc można zawrzeć je również dla nowo narodzonych dzieci – ubezpieczenie noworodka. Regularnie odkładając i mądrze inwestując niewielkie kwoty, w ciągu kilkunastu lat zgromadzisz naprawdę imponujący kapitał.

Polisa posagowa – dla kogo jest korzystna?

Polisa posagowa jest dobrym produktem dla osób posiadających dzieci, które mają stabilną sytuację finansową i mogą sobie pozwolić na regularne opłacanie składek, a od czasu do czasu na powiększanie kapitału polisy jednorazowymi wpłatami. Dla osób obawiających się ryzyka inwestycyjnego lepszą opcją będzie wybór polisy posagowej o charakterze ochronnym lub ochronno-oszczędnościowym.

Polisa posagowa może być szczególnie interesującym produktem dla osób samotnie wychowujących dzieci. Rodzic zyska wtedy gwarancję, że w razie jego śmierci dziecko będzie miało zapewnioną rentę (należy uprzednio sprawdzić, czy taką gwarancję nie daje umowa dodatkowa), a po osiągnięciu pełnoletniości zyska ono kapitał umożliwiający dobry start w dorosłość.

Ubezpieczenie dziecka — jak wybrać najlepsze?

Jeśli zastanawiasz się nad polisą dla dziecka, skorzystaj z gotowych rankingów dostępnych w internecie. Przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia, warto porozmawiać także o swoich potrzebach i oczekiwaniach wobec polisy z doradcą ubezpieczeniowym, który ułatwi Ci wybór odpowiedniego produktu.

Dodaj komentarz

Back To Top