Kredyt na maszyny rolnicze – dostępne możliwości

Okazuje się, że to właśnie sprzęt rolniczy jest najczęściej celem zaciąganych zobowiązań kredytowych. Maszyny, które pozwalają na sprawną i o wiele szybszą pracę na terenach wiejskich są nierzadko ogromną inwestycją. Nic więc dziwnego, że nie wszystkich rolników stać na sfinansowanie ich z własnych oszczędności. Warto sprawdzić, kto i w jaki sposób może ubiegać się o dedykowany kredyt na maszyny rolnicze w bankach komercyjnych.

Kiedy rolnik może dostać kredyt na preferencyjnych warunkach?

Okazuje się, że nie tylko dofinansowania unijne są finansowym wsparciem dla polskich rolników. Najlepsze banki komercyjne, które działają na terenie naszego kraju, również takie oferują. Mowa o produktach, takich jak kredyt dla rolnika, z którego korzystać może mieszkaniec terenów wiejskich, jeśli tylko spełni kilka podstawowych warunków.

Wszystkie banki oczekują od rolnika konkretnej zdolności kredytowej, ale liczy się też potencjał rozwoju gospodarstwa, zgodnie z dostarczonym biznesplanem. Większość kredytów dedykowana jest rolnikom, którzy posiadają wyższe wykształcenie, zgodne z kierunkiem rozwoju gospodarstwa wiejskiego. Wymaga się również, by rolnik posiadał odpowiednią ilość gruntów.

Zakup maszyn jako priorytet

Okazuje się, że to właśnie maszyny i sprzęt rolniczy są najczęściej podawanym celem zaciągania zobowiązań kredytowych przez rolników. Te są przecież niezbędne do rozwoju gospodarstw wiejskich. Polski rolnik stawia dzisiaj na zakup gruntów, przez co jego uprawy czy hodowla zwierząt nie może być realizowana w sposób ręczny.

Mieszkańcy terenów wiejskich realizują coraz częściej plan, taki jak na Zachodzie. Tam stawia się raczej na rolnictwo masowe, a nie małe i rozproszone. Dobrą informacją jest to, że własność gruntów polskich rolników wzrasta. O ile jeszcze do niedawna każdy dysponował powierzchnią wielkości 1-2 hektarów, tak dzisiaj jest to średnio aż 18 hektarów.

Jaki kredyt na maszyny rolnicze wybrać?

Banki oferują różne linie kredytowe. Rolnik musi wybrać kredyt dla rolnika zgodny z jego indywidualnymi preferencjami. Niektóre ograniczają możliwość finansowego wsparcia na zakup ziemi, maszyn czy zwierząt hodowlanych. Inne wręcz preferują właśnie takie cele i oferują potencjalnym kredytobiorcom korzystne warunki kredytów.

Przed stworzeniem biznesplanu warto poznać szczegółowe warunki i ograniczenia, jakimi obarczony jest dany kredyt dla rolnika. Kredytobiorca może skorzystać ze zobowiązań różnego rodzaju – według czasu wypłaty środków, wartości takiego zobowiązania, okresu trwania umowy kredytowej czy konieczności wniesienia wkładu własnego.

Kredyt czy dofinansowanie unijne?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj wsparcia finansowego jest bardziej opłacalny. Z obydwu form rolnicy mogą korzystać jednocześnie. Z całą pewnością warto poznać różne możliwości i wybierać te, które odpowiadają indywidualnym preferencjom. Nie ma wątpliwości, że kredyt dla rolnika może być tak samo opłacalny, jak dofinansowanie unijne.

Dodaj komentarz

Back To Top