Jak sprawdzić firmę udzielającą chwilówek ?

Jak powszechnie wiadomo działalność firmy udzielającej chwilówek nie jest w żaden sposób nadzorowana. Nie istnieje rejestr rzetelnych, czy nierzetelnych firm pożyczkowych. Można jednak sprawdzić czy na daną firmę nie było skarg do UOKiK, wystarczy przejrzeć rejestr klauzul niedozwolonych. Jest to spis zapisów w umowach które Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za bezprawne. Rejestr o którym mowa można znaleźć w internecie, pod adresem: uokik.gov.pl/rejestr.

Dobrym sposobem jest sprawdzenie co na temat danej firmy myślą internauci. Wystarczy w tym celu wykorzystać Google, po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy firmy plus np. ,,opinie,, wyświetlą nam się informacje innych klientów danej firmy na jej temat. Pamiętajmy jednak że żadna z tych metod nie da nam 100% pewności co do uczciwości danej firmy. Firmy które są nastawione na nieuczciwe praktyki często zmieniają swoją nazwę i znajdują nowe sposoby na wyciąganie pieniędzy od swoich klientów.

Dodatkowo na Polskim rynku jest wiele firm które przed udzieleniem pożyczki żądają tzw. opłaty przygotowawczej. Zazwyczaj w takiej sytuacji klient nie ma żadnej gwarancji, że po właceniu żądanej kwoty otrzyma pożyczkę. Należy pamiętać aby przed otrzymaniem pożyczki nie wpłacać żadnych pieniędzy, bo istnieje ryzyko że pożyczki nie otrzymamy, a wpłacone pieniądze przepadną ! Wyjątek stanowi tzw. przelew weryfikacyjny, służy on potwierdzeniu naszych danych które podaliśmy we wniosku o pożyczkę, ale zazwyczaj wynosi on 1 grosz do złotówki.

Przed zaciągnięciem pożyczki należy także zapoznać się z formularzem informacyjnym. Zawiera on informacje na temat całkowitego kosztu pożyczki, wysokości tzw. opłaty manipulacyjnej, np. za odroczenie terminu płatności, wysłanie monitu, wizytę windykatora, a więc niezbędne informacje na temat wszelkich kosztów jakie możemy ponieść biorąc pożyczkę.

Wymagane przepisami prawa jest także podanie RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Zawierać ona musi nie tylko samo oprocentowanie samej pożyczki, ale też wszystkie koszty związane z pożyczką, a więc na przykład: prowizję, ubezpieczenie, wszelkie opłaty przygotowawcze czy rejestracyjne.

W ostatnich czasach wiele firm stosuje promocję polegającą na udzielaniu pierwszej pożyczki całkowicie za darmo, bez jakichkolwiek odsetek. Czy jest taka pożyczka bezpieczna?, tak, firma stosując taką promocję ma na celu przyciągnięcie klienta. Trzeba pamiętać że taką pożyczkę bez odsetek można wziąść tylko raz, każda następna jest już udzielana na ogólnych zasadach.

Jeśli podejrzewamy że podpisaliśmy umowę która w jakiś sposób narusza nasze prawa możemy liczyć na pomoc miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów. Porady są bezpłatne, dodatkowo porady można uzyskać pod bezpłatnym numerem telefonu: 800-007-707. Możemy także kopię umowy o pożyczkę przesłać do UOKiK, który zbada czy umowa nie zawiera niedozwolonych zapisów.

Dodaj komentarz

Back To Top