W co mikroprzedsiębiorstwo może zainwestować pożyczone pieniądze?

Obszar finansowania najmniejszych firm przechodzi obecnie prawdziwą rewolucję. Mogą one korzystać z różnego rodzaju dotacji, funduszy, a ostatnio także z pożyczek przeznaczonych specjalnie dla mikroprzedsiębiorstw. Przedsiębiorcy, którzy chcą, aby ich firma rozwijała się i podbijała rynek muszą inwestować w jej rozwój. Dotychczas banki nie rozpieszczały tej grupy klientów, podchodząc do finansowania mikro i małych firm dość konserwatywnie.

Skąd uzyskać dofinansowanie?

Wiele mikroprzedsiębiorstw jest dla banków mało wiarygodnym partnerem, a zwłaszcza małe firmy, które niedawno zaczęły działać na rynku i nie mają zabezpieczeń majątkowych dla banku. Na szczęście w chwili obecnej nie trzeba godzić się z brakiem kredytu. Pieniądze można uzyskać ze specjalnych funduszy pożyczkowych dofinansowanych przez Unię Europejską. Są one szansą dla małych firm na wybicie się i rozwój. Środki z funduszy europejskich mogą być przeznaczone na różne cele i tylko od pożyczkodawcy zależy czy ich przeznaczenie będzie określone konkretnymi normami.

Niektóre firmy lub też proponowane przez nie pomysły, mogą nie dostać dotacji na rozwój. Jednak nie należy się tym zamartwiać. Żeby dać swojej firmie szansę na rozwój można wziąć pożyczkę z jednej z instytucji, które w ostatnim czasie wprowadziły taką ofertę dla małych firm. Możemy na przykład skorzystać z pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do dziesięciu osób, która znajduje się w ofercie Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE S.A. Jest ona przeznaczona dla małych firm z regionu łódzkiego i może wynieść nawet 100 000 złotych.

W ten sposób można zyskać całkiem spory przypływ gotówki, który powinien zostać przeznaczony na inwestycje związane z rozwojem firmy.

W co zainwestować pożyczone pieniądze?

Aby pożyczone pieniądze nie rozeszły się na wydatki, które nie przyniosą firmie pożądanego rozwoju, większość pożyczkodawców ściśle określa, na co mogą zostać przeznaczone środki z pożyczki. Na przykład w przypadku pożyczki od Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE S.A., pieniądze można przeznaczyć na zakup, budowę oraz modernizację obiektów produkcyjno- usługowo- handlowych. Dzięki temu można zwiększyć poziom produkcji w przedsiębiorstwie lub też nabyć lokal, w którym będzie można sprzedawać wyprodukowane lub zakupione produkty, dzięki czemu zwiększą się zyski firmy.

Pożyczka z TISE może zostać także wykorzystana na zakup nowych bądź używanych maszyn i urządzeń oraz na zakup środków transportu związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia. Można w ten sposób usprawnić produkcję przedsiębiorstwa, rozpocząć produkcję w zupełnie innej dziedzinie bądź też dzięki nowemu środkowi transportu poszerzyć obszar dystrybucji wyprodukowanego w firmie towaru.
Część tej pożyczki, jednak nie więcej niż 50%, może zostać przeznaczona na zakup surowców, materiałów do produkcji lub towarów handlowych. Czasem zdarza się, że przedsiębiorca przeliczy się np. uruchamiając nową linię produkcyjną. Własny kapitał wystarczy mu na zakup maszyn, jednak zabraknie go na zakup materiałów potrzebnych do rozpoczęcia produkcji. Wtedy właśnie warto sięgnąć po tego typu pożyczkę.

Zabronione jest natomiast wykorzystanie pieniędzy uzyskanych drogą pożyczki do spłaty zobowiązań.

Największym dylematem każdego przedsiębiorcy jest podjęcie decyzji, w co inwestować w pierwszej kolejności. To właśnie na właścicielu firmy spoczywa określenie kierunku w jakim będzie rozwijać się jego przedsiębiorstwo. Sposób inwestowania zależy oczywiście przede wszystkim od wielkości uzyskanej pomocy i skali oczekiwanych korzyści. To od ilości zgromadzonych pieniędzy zależeć będzie bowiem skala pomnożenia ich wartości przez inwestycje.

Dodaj komentarz

Back To Top