Kiedy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne od jakiegoś czasu cieszą się naprawdę dużym powodzeniem wśród klientów banków. Ich podstawowym założeniem jest wsparcie kredytobiorców w celu łatwiejszego spłacenia dotychczasowych zobowiązań. Kiedy jednak opłaca się zdecydować na tę formę kredytu? Co warto wiedzieć o konsolidacji?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Niewątpliwie kredyt konsolidacyjny cieszy się dużą popularnością, dlatego też w pierwszej kolejności, warto wiedzieć, czym on właściwie jest. Niestety, ale wielu klientów myli ten produkt z kredytem oddłużeniowym, co rzecz jasna jest całkowicie błędnym skojarzeniem. Kredyt konsolidacyjny to sposób na spłatę innych zobowiązań (www.kredyt-konsolidacyjny.eu), ale podobnie jak w przypadku innych produktów finansowych i tutaj należy spełniać pewne warunki. Przede wszystkim, jego zaciągnięcie nie oznacza pozbycia się długów, a po prostu wymianę kilku kredytów czy pożyczek, z różną wysokością rat, na jeden produkt, z jedną ratą i często korzystniejszym oprocentowaniem. To oczywiście niesie ze sobą wiele zalet, jednak nie zawsze może być też opłacalne. Nie każdy też może go otrzymać.

Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który z założenia przeznaczony jest dla każdego klienta, chcącego wymienić kilka niekorzystnych dla siebie zobowiązań w zamian za jeden łatwiejszy w spłacie dług. Obecnie wielu z nas nie poprzestaje na pojedynczych kredytach, a często decyduje się na większą ich ilość, co niestety oznacza, że miesięcznie płacimy nie jedną, ale kilka rat. To rzecz jasna znacząco ogranicza nasze zdolności finansowe, a w pewnym momencie może doprowadzić do zagrożenia niewypłacalnością. Dla takich osób przeznaczona jest konsolidacja, czyli połączenie wszystkich aktualnych zobowiązań w jedno. Bank zgadza się na spłatę wszystkich dotychczasowych długów, w zamian za podpisanie nowej umowy kredytowej w kwocie naszego zadłużenia.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Warto pamiętać o tym, że choć kredyt konsolidacyjny ma pomóc w spłacie naszych zobowiązań, nie zawsze będzie on opłacalny i nie zawsze każdy będzie mógł się o niego ubiegać. Dlaczego? Przede wszystkim, aby wymienić kilka wyższych rat na jedną, trzeba się liczyć z tym, że taki kredyt będzie wydłużony w czasie. Płacimy więc mniej, ale dłużej, co oczywiście przekłada się na ilość odsetek i ogólny koszt całego kredytu. Może okazać się, że sumarycznie zapłacimy więcej, choć za cenę wygodniejszej spłaty.

Po drugie, nie jest to opcja dla każdego. Kredyty konsolidacyjne oferowane w bankach są dla klientów, którzy posiadają więcej zobowiązań, ale spłacają je regularnie i terminowo. Tak jak w przypadku każdego innego kredytu przechodzi się pełną weryfikację pod względem zdolności kredytowej i wiarygodności. Tym samym posiadając opóźnienia w spłacie, można definitywnie przekreślić swoje szanse na otrzymanie konsolidacji.

Inna kwestia to także rodzaj posiadanych zobowiązań. Banki najczęściej zgadzają się na konsolidację innych kredytów (gotówkowych, samochodowych, hipotecznych) i pożyczek bankowych. Rzadziej zdarza się konsolidacja pożyczek z firm pozabankowych, w tym także popularnych chwilówek. Zanim udamy się po taki kredyt, warto sprawdzić, co możemy nim spłacić i jakie typy zadłużeń banki biorą pod uwagę.

Co oprócz kredytu konsolidacyjnego?

Jeżeli z jakichś przyczyn nie jesteśmy w stanie otrzymać kredytu konsolidacyjnego w banku, inną opcją są pożyczki konsolidacyjne. Dla jasności udzielają je zarówno banki, jak i firmy pozabankowe, ale różnią się tym, że warunki ich przyznania są mniejsze. W parabankach jest łatwiej i mogą się o nie starać nawet osoby z zaległościami w spłacie. Minusem może być jednak wyższy koszt udzielenia pożyczki, a także niższa kwota możliwa do otrzymania. Pożyczkami konsolidacyjnymi można też spłacać inne formy pożyczek pozabankowych.

Back To Top