Czy emeryt może zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Bardzo często, gdy nie posiadamy gotówki na określony cel, sięgamy po popularny produkt jakim jest kredyt gotówkowy. Najczęściej zaciągamy go na remont, wyjazd czy zakup samochodu. Ten rodzaj zebrania pieniędzy najczęściej wybierają osoby młode oraz rodziny. Ale oferty kredytowe nie są skierowane tylko do nich! Z powodzeniem mogą z nich skorzystać również emeryci! 

Jakie szanse na kredyt gotówkowy ma emeryt?

Jeszcze do niedawna słyszało się, że emeryt nie może dostać kredytu ze względu na swój wiek oraz niską emeryturą. Obecnie banki odchodzą od tego modelu postrzegania osób starszych i przygotowują oferty kredytowe dopasowane do ich potrzeb i możliwości. Co więcej, emeryci są coraz częściej postrzegani jako dobrzy klienci banków, którym chętnie pożyczane są pieniądze!

Zmiana tego trendu może wynikać z kilku czynników. Z jednej strony w naszym społeczeństwie jest coraz więcej osób starszych – czyli dużej liczby potencjalnych klientów, a z drugiej strony – przestajemy postrzegać emerytów jako osoby nieaktywne, spędzające większość czasu w domu czy opiekujące się wnukami. Współczesny emeryt realizuje także swoje pasje i marzenia!

Wsparcie finansowe dla seniorów

Wiek wynikający z metryki nie zawsze odpowiada naszemu wiekowi duchowemu. Dlatego emerytura może być właśnie tym okresem, w którym pozwolicie sobie na spełnienie marzeń czy oddanie się pasjom, zwłaszcza że teraz macie na to czas. Jeśli wartość wypłacanego wam świadczenia jest niska, kredyt gotówkowy jest sposobem na szybką realizację celu, np. długie, zagraniczne wakacje.

W bankach można dostać kredyt nie tylko na realizację marzeń, ale i na bardziej przyziemne sprawy. Wraz z wiekiem odczuwamy coraz więcej dolegliwości zdrowotnych. Na nasze zdrowie przeznaczamy więc znacznie większe sumy pieniędzy. I tu kolejny raz, jeśli przyznane wam świadczenie emerytalne jest zbyt niskie na zakup leków czy rehabilitację, banki przyjdą wam z pomocą.

Dlaczego emeryt to doby klient dla banku?

Osoby starsze bardzo często są sumienne i skrupulatne. Potrafią dobrze zaplanować domowy budżet. Według banków emeryci to grupa osób uczciwych, która regularnie spłaca swoje zobowiązania. Należą do nich zarówno osoby bardziej jak i mniej majętne. Głównym atutem emerytów jest ich stabilność finansowa, w postaci comiesięcznego, stałego dochodu.

Jakie kryteria musi spełnić emeryt?

Przy udzielaniu kredytu, banki z całą pewnością zwrócą uwagę na wiek emeryta. Dla znacznej części kredytodawców, przekroczenie wieku 70 lat nie będzie jednak skreślać seniorów z listy potencjalnych kredytobiorców. Oprócz wieku ważna jest także wysokość dochodu emeryta oraz to, czy posiada on wcześniejszą, pozytywną historię kredytową.

Bank będzie chciał także wiedzieć jakie są koszty utrzymania waszego gospodarstwa domowego. Jeśli okaże się, że są one zbyt wysokie w stosunku do wartości świadczenia emerytalnego – nic straconego! Do kredytu można przystąpić na przykład ze współmałżonkiem. Podobnie jest, gdy przekroczycie wiek np. 80 lat. Wtedy potrzebny wam będzie podpis żyranta.

Zabezpieczenia i wysokość kredytu

Najstarsi seniorzy zostaną zobowiązani przez bank do wykupienia ubezpieczenia na wypadek ich śmierci. Kredytodawca chce bowiem mieć pewność, że pożyczone pieniądze będzie w stanie odzyskać. Innym rodzajem zabezpieczenia dla banku są wymienieni już wcześniej żyranci.

Osoby starsze zainteresowane są niezbyt dużymi sumami pożyczanych pieniędzy. Najczęściej mają one służyć zabezpieczeniu ich doraźnych potrzeb. Dlatego oferta kredytowa banków oscyluje wokół niższych kwot pożyczanych środków (choć nie jest to regułą), które muszą zostać spłacone w krótkim okresie czasu (np. roku czy dwóch).

Dodaj komentarz

Back To Top