Windykacja należności, czyli walka o swoje

Windykacja jest jednym z najmniej przyjemnych aspektów prowadzenia własnej działalności, choć czasami brak możliwości odzyskania własnych pieniędzy dotyczy także osób prywatnych. Niestety bardzo często jedynym skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy windykacyjnej – jeśli nie jesteśmy przekonani do takiego rozwiązania sprawy, to warto dowiedzieć się jak pracują takie osoby i dlaczego warto powierzyć im swój problem.

Weryfikacja majątkowa dłużnika

Prywatnie nie jesteśmy w stanie ustalić co tak naprawdę należy do osoby, która jest nam winna pieniądze – samochody mogą nie być zarejestrowane na tego konkretnego człowieka, może on mieć natomiast nieruchomości o których my sami nigdy się nie dowiemy. Większość takich firm sprawdza również to, czy dłużnik nie pozbył się czegoś w momencie, gdy zaczął mieć problemy z zapłatą tego konkretnego roszczenia.

Mediacje i negocjacje

Nazywana przez niektórych drogą polubowną – to miesiąc, w którym dłużnik jest pod kontrolą, ale jeśli wykazuje chęć spłaty i wiadomo, że jego sytuacja finansowa pogorszyła się tylko chwilowo, to ma szansę w ciągu tych czterech tygodni przynajmniej częściowo zmniejszyć zaległości w swoim długu. W tym przypadku firma windykacyjna aktywnie działa i dzięki znajomości prawa pomoże nam odpowiednio dobranymi argumentami i jasnym przedstawieniem ewentualnych dalszych kroków.

Droga sądowa

Rozpoczyna się w przypadku, gdy mediacje nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Na sprawie dłużnik uzyskuje nakaz natychmiastowego uregulowania zaległości. Zaletą jest w tym przypadku fakt, że sprawy te mają dość krótki czas oczekiwania, dlatego nawet jeśli osoba, która nie wypłaciła nam pieniędzy wniesie jakieś odwołania, to i tak sprawa będzie rozwiązana stosunkowo szybko.

Działania komornicze

To ostatni krok twardej windykacji – firma jeszcze raz dokładnie sprawdzi majątek osoby, która jest nam winna pieniądze a także będzie aktywnie wspierać proces komorniczy, więc tak naprawdę towarzyszy nam przez cały proces dotyczący odzyskania pieniędzy.

Wszystkie te aspekty są właściwie tak samo ważne, dlatego właśnie tak istotna jest pomoc firm windykacyjnych na każdym z etapów, ponieważ nasza wiedza z zakresu tego typu działań może nie być wystarczająca, a od tego zależy skuteczność całego procesu. Dlatego właśnie warto zaufać zawodowcom.

Dodaj komentarz

Back To Top