Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego warto?

Okres urlopowy to czas pełen podróży bliższych i dalszych. Jedni podróżują po kraju, inni wolą spędzać urlop za granicą. Jedni z nas zamierzają odpocząć, inni chcą spędzać czas aktywnie, a nawet uprawiać sporty ekstremalne. Wyruszamy w góry, nad jezioro, morze oczekując nowych, niezapomnianych wrażeń. I często nie myślimy przy tym o żadnych zagrożeniach ani środkach zapobiegawczych.

Osoby korzystające z usług biur podróży zakładają zwykle, że ubezpieczenie należy do obowiązków biura i jest wliczone w koszty całej wycieczki. Kupowanie dodatkowej polisy uznają za zbędne. Niestety nie zdają sobie sprawy z tego, że ubezpieczenie od biura podróży nie jest zwykle za wysokie i raczej nie pokryje całości kosztów zabiegu medycznego za granicą ani też powrotu do kraju z powodu choroby.

Wielu podróżnych decyduje się na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, gdyż jest ona bezpłatna. Niestety dokument ten daje dostęp tylko do państwowych placówek służby medycznej, nie w każdym kraju jest honorowany i nie pokrywa kosztów transportu osoby chorej do kraju.

Tego typu problemów można uniknąć wykupując ubezpieczenie turystyczne, które w naszym kraju wciąż jest niedoceniane. Warto więc poznać jego zalety i możliwości, które ze sobą niesie.

Pomoc medyczna w przypadku zachorowania i wypadku

Najważniejszą korzyścią, jaką niesie ze sobą polisa turystyczna, jest natychmiastowa pomoc w przypadku choroby lub wypadku poza krajem. Polisa pokryje koszty transportu medycznego, wizyt i konsultacji z lekarzami, badań, zabiegów, pobytu w szpitalu, zakupu leków, a także zakwaterowania na czas rekonwalescencji. Ubezpieczenie pomaga także zorganizować akcję ratowniczą, powrót chorego do kraju i pokrycie kosztów transportu.

OC za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego

Podczas pobytu na urlopie wydarzyć się mogą różne nieprzewidziane sytuacje, do których należeć mogą między innymi szkody na mieniu i osobie, wyrządzone przez turystów. Osoba, która tego typu szkody dokona, zobowiązana jest do jej naprawienia, a to wiąże się nierzadko z wysokimi kosztami. Na przykład sprawca kolizji na stoku narciarskim musi liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów leczenia poszkodowanego, które wynieść mogą nawet 1000 euro. Możemy też całkiem niechcący uszkodzić coś cennego. I to właśnie ze względu na tego typu sytuacje, częścią składową polis turystycznych jest również OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to pozwala pokryć koszty likwidacji szkód wyrządzonych przez posiadacza polisy, a także opłaty związane z procesami sądowymi oraz wynajęciem adwokata. Może również obejmować likwidację szkód, wyrządzonych przez dzieci i zwierzęta posiadacza polisy.

Problemy z dostarczeniem bagażu

Podczas sezonu urlopowego na lotniskach panuje ogromny ruch, którego konsekwencją bywa nierzadko opóźnienie w dostarczeniu bagażu, a nawet jego zagubienie. Dla urlopowiczów oznacza to utratę rzeczy osobistych oraz niezbędnych dokumentów. Ubezpieczenie turystyczne umożliwia otrzymanie odszkodowania, za którego pomocą kupimy rzeczy niezbędne do kontynuacji podróży, a nawet pomoc w wyrobieniu nowych dokumentów i pożyczkę pieniężną w przypadku zagubienia wraz z bagażem środków płatniczych.

Dodatkowe korzyści, zalety i oszczędności

Do nowoczesnych polis turystycznych można dokupić dodatkowe pakiety świadczeń. Ubezpieczyciele proponują często opcje dla osób aktywnych podczas wakacji – rowerzystów, narciarzy, alpinistów czy nurków.

Obecnie ubezpieczenie turystyczne ma w swojej ofercie praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oraz bank. Polisę wykupić można w placówce stacjonarnej oraz online, jak na przykład w mBanku. Wystarczy wybrać odpowiedni wariant, opcje dodatkowe i wypełnić elektroniczny wniosek, co potrwa zaledwie kilka minut. Gdy wykupimy polisę, otrzymujemy jej numer w wiadomości SMS. Co ważne sami możemy zadecydować od kiedy chcemy ochronę, od kiedy ubezpieczenie ma być aktywne. Dzięki czemu można z niego skorzystać w przypadku oferty last minute lub całkowicie spontanicznego wyjazdu.

Warto też wiedzieć, że istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia turystycznego indywidualnego (od 1 do 10 osób), grupowego (od 11 do 15 osób) oraz rodzinne (do 6 osób, w tym jeden rodzic lub oboje oraz dzieci do 18 lat).

Ubezpieczenie turystyczne to rozwiązanie, które pozwoli nam zachować spokój ducha oraz czuć się bezpiecznie i komfortowo w miejscu, w którym spędzamy urlop. Są to wartości bezcenne, zwłaszcza, gdy znajdujemy się w zupełnie obcym kraju. Koszty, jakie wiążą się z chorobami i wypadkami za granicą, są natomiast bardzo wysokie i tylko odpowiednia polisa pomoże nam ich uniknąć.

Dodaj komentarz

Back To Top