Co zrobić, żeby kasa się zgadzała?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Powodem deficytu w budżecie domowym są zazwyczaj niespodziewane wydatki. Nagle okazuje się, że w portfelu czy na koncie bankowym jest znacznie mniej pieniędzy niż zakładaliśmy, w związku z czym potrzebujemy zastrzyku gotówki na dodatkowe potrzeby. Inną przyczyną braku wystarczającej ilości środków jest niewłaściwe zarządzanie budżetem domowym. Co więc zrobić, aby kasa zawsze się zgadzała?

Zaplanuj i uporządkuj swoje wydatki

Dlaczego pod koniec miesiąca zostaje nam w portfelu znacznie mniej pieniędzy niż zakładaliśmy? Powodem może być brak uporządkowanego planu wydatków, w którym powinniśmy podliczyć wszystkie opłaty, takie jak czynsz, rachunki czy rata kredytu. Do tego warto doliczyć koszty transportu do pracy oraz orientacyjną kwotę, jaką przeznaczamy na jedzenie. Wymienione wydatki należy uwzględnić w comiesięcznym budżecie. Po obliczeniu stałych kosztów porównajmy je z przychodami, jakimi dysponujemy w rodzinie; dzięki temu będziemy wiedzieć, ile możemy przeznaczyć na dodatkowe zakupy, wyjście do kina lub spontaniczną wycieczkę. Uwaga: warto pamiętać o tym, że w niektórych miesiącach nasze wydatki są znacznie wyższe – dotyczy to szczególnie grudnia (święta Bożego Narodzenia) oraz marca lub kwietnia (święta Wielkanocne). Przy planowaniu budżetu należy uwzględnić również koszty związane z uroczystościami rodzinnymi (komunia, ślub, urodziny).

Zanim coś kupisz, pomyśl dwa razy

To podstawowa zasada, którą powinien przyswoić każdy konsument. Często, szczególnie w okresie sezonowych wyprzedaży, dajemy ponieść się emocjom i kupujemy rzeczy, które są nam niepotrzebne. Korzystajmy z wyprzedaży i promocji wtedy, gdy ma to sens, czyli na przykład w sytuacji, gdy wcześniej rozważaliśmy zakup danego produktu, ale czekaliśmy na obniżkę jego ceny. Spontaniczne zakupy nie zawsze muszą być nieopłacalne – ważne, żebyśmy kupowali to, co jest nam naprawdę niezbędne.

Kiedy warto wydać więcej?

Są sytuacje, w których warto wydać nawet więcej, niż zakładaliśmy na początku. Dotyczy to zakupu sprzętów elektronicznych, mebli czy rzeczy koniecznych do przeprowadzenia remontu. Dlaczego? Bywa, że ważniejsza od ceny jest jakość produktu; bardziej opłaca się kupić lepszy komputer niż taki, który ma jedynie podstawowe parametry. Zakup takiego urządzenia to inwestycja – droższy model prawdopodobnie dłużej nam posłuży, dzięki czemu nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na naprawę lub wcześniejszą wymianę sprzętu.

W jakich jeszcze sytuacjach możemy sobie pozwolić na większe wydatki? Nie warto oszczędzać na zakupie prezentów dla najbliższych. Wręczamy je zazwyczaj z okazji wyjątkowych uroczystości lub świąt, dlatego wybierzmy coś, co sprawi ukochanej osobie radość. Wystarczy, że poznamy ich marzenia i postaramy się je zrealizować.

Co zrobić, jeśli jednak brakuje pieniędzy?

Zdarza się, że nawet jeśli odpowiednio zaplanujemy budżet i powstrzymamy się przed zakupem niepotrzebnych artykułów, ostatecznie zabraknie nam pieniędzy. Powody mogą być różne – niespodziewani goście czy konieczność naprawy zepsutego samochodu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć takich sytuacji, dlatego nie powinniśmy obarczać się winą, gdy zabraknie nam na nie pieniędzy. Co wtedy zrobić? Jeśli potrzebna suma nie jest wysoka, warto pomyśleć o pożyczce pozabankowej. Do wyboru takiego rozwiązania zachęca wonga.com, która w swej kampanii przypomina, że mimo dodatkowych wydatków Kasa musi się zgadzać. Firma oferuje pierwszą pożyczkę krótkoterminową w kwocie maksymalnie 1500 zł na czas do 60 dni lub pierwszą pożyczkę ratalną do 3000 zł, ze spłatą rozłożoną nawet na 12 rat.

Co zrobić, aby kasa się zgadzała?

  • Dokładnie planuj budżet. Ustalmy wysokość wydatków stałych (czynsz, opłaty, jedzenie, transport) i porównajmy z wysokością naszej pensji. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na rozrywkę czy dodatkowe zakupy.
  • Rozsądnie oceniaj przydatność produktów, które chcesz kupić – także tych, które znajdziemy na wyprzedaży. Nawet jeśli dany artykuł możemy zakupić za niewielką kwotę, zastanówmy się najpierw, czy jest nam potrzebny. Jeśli jednak natrafimy na promocję produktu, który mieliśmy zamiar kupić w najbliższym czasie, to nie powinniśmy się wahać – w ten sposób również zaoszczędzimy pieniądze.
  • Są sytuacje, w których nie warto jednak oszczędzać. Po pierwsze, jeśli mamy zamiar kupić coś, co ma nam służyć przynajmniej przez kilka lat, warto sięgnąć po towar z wyższej półki cenowej. Dzięki temu unikniemy dodatkowych wydatków związanych z naprawą lub kupnem nowego produktu.
  • Starajmy się nie oszczędzać na prezentach dla bliskich. Nie musimy wydawać przysłowiowego majątku – wystarczy że spełnimy choć jedno marzenie rodziców, partnera czy dziecka.
  • Czasami, mimo dobrze zaplanowanego budżetu i stosowania się do najważniejszych zasad rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, zdarza się, że nasz portfel jest pusty jeszcze przed końcem miesiąca. Co wtedy zrobić? Warto zapoznać się z ofertą pożyczki krótkoterminowej lub ratalnej w wonga.com; dzięki temu zdobędziemy niezbędną gotówkę, a kasa wreszcie będzie się zgadzać.

Dodaj komentarz

Back To Top